Mexikó két tűz között, az elnök harapófogóba került
Donald Trump közel áll hozzá, hogy felbontsa a Mexikóval kötött szabadkereskedelmi megállapodást annak Kínához fűződő gazdasági kapcsolatai miatt. Claudia Sheinbaum elnök harapófogóba került.
John Kerry szerint csak taktikai, és nem stratégiai kérdésekben vannak diskurzusok, és a Nyugat továbbra is egységes az ukrán válság fegyvertelen rendezésének ügyében. A német külügyminiszter arról beszélt, hogy Oroszország csak Európával együtt biztosíthat jó jövőt magának. Szerdán folytatódhatnak a béketárgyalások Minszkben.
Nem tört meg a Nyugat egysége az ukrán válság ügyében, az Egyesült Államok és az Európai Unió továbbra is szorosan együttműködik és egyetért abban, hogy a válságot nem lehet katonai erővel kezelni – jelentette ki az amerikai külügyminiszter vasárnap Münchenben.
John Kerry az 51. müncheni biztonságpolitikai konferencián (MSC) tartott előadásában az Ukrajnába irányuló esetleges fegyverszállítások körüli vitákra utalva kiemelte, hogy az egység állítólagos felbomlásáról szóló hírek ellenére „nincs megosztottság, nincs szakadás”. A Nyugat változatlanul „egységes a diplomáciában”, és közös cél a válság tárgyalásos megoldása – mondta Kerry, kiemelve, hogy Washington támogatja a német-francia kezdeményezést a minszki megállapodás végrehajtására.
Az előadás után a hallgatóság kérdéseire válaszolva kiemelte: az Oroszország elleni szankciók ügyében is voltak viták, éppen úgy, mint jelenleg a fegyverszállítások elképzelése körül, ezek azonban „csak taktikai, és nem stratégiai” kérdésekről szóló diskurzusok.
Az Iszlám Állam, és az afrikai válságok ügyében is egység kell
A fórumon John Kerry mellett részt vett Frank-Walter Steinmeier német és Laurent Fabius francia külügyminiszter. Mindketten a Nyugat egységes fellépése mellett foglaltak állást. Nemcsak az ukrán válságra, hanem az Iszlám Állam (IÁ) elleni küzdelemre és afrikai válságok kezelésére is érvényes, hogy „nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne legyünk egységesek” – mondta Laurent Fabius. A viszályt már csak azért is kerülni kell, mert senki nem lát a jövőbe – emelte ki a francia külügyminiszter, rámutatva, hogy egy évvel ezelőtt, az előző MSC-n fel sem merült, hogy az ebolajárvány, az IÁ és az ukrajnai „háború” lesz a következő 12 hónap meghatározó témája a nemzetközi politikában.
Frank-Walter Steinmeier élésen bírálta orosz kollégája, Szergej Lavrov szombati fellépését a konferencián. Lavrov – aki a Nyugatot hibáztatta az ukrán válságért és úgy vélte, hogy az Egyesült Államok tevékenységét „megszállott” világuralmi törekvés jellemzi – beszédével „egy cseppet sem járult hozzá” a feszültség enyhítéséhez – mondta Steinmeier. Hozzátette, hogy Európában csak Oroszországgal együttműködve lehet tartós biztonságot teremteni, de nem segít a helyzeten, ha ezt csak az egyik fél ismeri fel. Moszkvának továbbá azt is be kell látnia, hogy „Oroszország csak Európával együtt, és nem Európa ellen fordulva biztosíthat jó jövőt magának” – mondta a német külügyminiszter.
Steinmeier hangsúlyozta: a német kancellár és a francia elnök kijevi és moszkvai tárgyalása után is még „nagyon távol vagyunk az ukrajnai konfliktus politikai rendezésétől”, ezért fontos megvizsgálni, hogy milyen eszközök állnak még rendelkezésre. Az ukrán hadsereg támogatása nyugati fegyverekkel nem célravezető eszköz, hiszen nemcsak „rendkívül veszélyes, hanem a kívánt eredménnyel ellentétes következményekhez vezethet” – mondta Steinmeier.
A három külügyminiszter közös fórumán Ukrajna mellett az IÁ elleni küzdelem is kiemelt téma volt. John Kerry hangsúlyozta, hogy a nemzetközi koalíció igen eredményes, hiszen visszafoglalták az IÁ ellenőrzése alatt álló lakott terület bő ötödét, több mint 700 négyzetkilométert, likvidálták a terrorszervezet vezetőinek felét, a légitámadások és az iraki kurd erők összehangolt műveletei révén pedig sikerült elérni, hogy a sajtóban gyakran legyőzhetetlennek nevezett IÁ „nyíltan beismerje vereségét” a török-szíriai határvárosért, Kobaniért folytatott harcban. Ugyanakkor a Nyugatnak az IÁ mellett folytatnia kell a küzdelmet Bassár el-Aszad szíriai elnök terroristáknak menedéket adó, saját lakosságát véres elnyomással sújtó rendszere ellen is – mondta az amerikai külügyminiszter az MSC honlapján közvetített fórumon.
Líbiában is figyelni kell arra, mi történik
A háromnapos konferencia utolsó napján többen Líbia helyzetéről is beszéltek. Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi főképviselője az EU biztonságát közvetlenül fenyegető veszélyekről szólva kiemelte, hogy Ukrajna mellett főleg Líbia miatt aggódik, mert a jelenlegi folyamatok alapján az észak-afrikai országban olyan „keverék” jöhet létre, amely újabb „robbanást” idézhet elő az EU „kapuja előtt”.
John McCain republikánus párti szenátor, az amerikai szövetségi felsőház katonai bizottságának elnöke előadásában hangsúlyozta, hogy Líbia kudarc a Nyugat számára, hiszen „úgy tűnik, megnyertük a háborút, de elveszítettük a békét”.
Szerdán folytatódhatnak a béketárgyalások az ukrajnai tűzszünetről Minszkben
Német-francia-ukrán-orosz csúcstalálkozót rendeznek szerdán Minszkben a négy ország vezetőinek részvételével a kelet-ukrajnai válság politikai rendezésére – jelentette be vasárnap a francia elnöki hivatal. A német kormányszóvivő vasárnap ugyanilyen tartalmú közleményt adott ki Berlinben.
Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia, Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök hosszan egyeztetett délelőtt telefonon, s a kelet-ukrajnai válság átfogó rendezése keretében folytatták az intézkedéscsomag kidolgozását – olvasható a francia elnöki hivatal közleményében. Ez a munka hétfőn Berlinben folytatódik abból a célból, hogy szerdán Minszkben egy a normandiaihoz hasonló csúcstalálkozóra kerülhessen sor, amelyen mind a négy ország vezetője részt vesz. A közleményből viszont nem derül ki, hogy a hétfői berlini egyeztetésen kik lesznek jelen.
A kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus tavaly áprilisban robbant ki, szeptemberben tűszünetet kötöttek és a válság rendezésében állapodtak meg Minszkben Kijev és a Moszkva-barát szakadárok képviselői, de a fegyvernyugvásnak a gyakorlatban azóta sem sikerült maradéktalanul érvényt szerezni. Az utóbbi napokban súlyos harcok bontakoztak ki az ukrán katonák ellenőrzése alatt álló, mélyen a Moszkva-barát szakadárok kezén lévő területbe ékelődött Debalceve környékén.
Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök komoly erőfeszítéseket tett az utóbbi napokban a minszki egyezmény „feltámasztása” érdekében, együtt keresték fel ennek érdekében Kijevet, majd Moszkvát, de egyelőre nem tudni, hogy lesz-e útjuknak kézzelfogható eredménye.